האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה?

לעיתים רואים דוגמאות בהן ההיסטוריה חוזרת על עצמה והגרף של הירידות ברוב המקרים יתייצב ואחר כך יעלה כלפי מעלה .

כמובן שהחוכמה היא להימנע מלעשות את אותן טעויות ולחזור עליהן.
לא מזמן פנה אלי משקיע במייל ובקש לקבל תשובה לשאלה :" אני רוצה להשקיע ולקבל את אותם מחירים של הבתים בדטרוט ואת אותה תשואה גבוהה ,אבל אני לא רוצה להשקיע בדטרויט בגלל שהעיר פשטה רגל . האם יש נכסים דומים כאלה להשקעה בניו יורק ?
כמובן שהתשובה היא שלילית .
השאלה האם רק על סמך הנתון הזה ניתן לקבל החלטה גורפת ולומר שלא כדאי להשקיע בדטרויט ,בגלל שהעיר נפלה באופן מאד קשה במשבר שפקד את ארה"ב ורק בגלל שהעיר פשטה את הרגל ביולי 2013?
אבל האם ידעתם שלמעשה גם העיר ניו יורק הגיעה אף היא לסף של פשיטת רגל בשנת 1975?
אחרי שהעיר ניו יורק הגיעה ב1950 לשיא מבחינת אוכלוסיתה ,רבים עברו להתגורר בפרברי העיר ולמעשה בתחילת שנות השבעים ,כמעט מיליון איש עזבו את העיר ניו יורק . זה היה מלווה בצניחה של הכלכלה ואנשים חיפשו מקומות זולים יותר.
וכתוצאה מכך אחוזי הפשיעה בעיר ניו יורק הרקיעו שחקים ,הומלסים וסוחרי סמים פלשו לבניינים נטושים ומחלקות הסעד והרווחה בעיר יצאו מכלל שליטה .
המצב נעשה כל כך קשה שעורכי הדין של העיר ניו יורק הגישו ב 17 לאוקטובר 1975 בקשה לבית המשפט העליון לפשיטת רגל עקב גרעון של 2.3 ביליון דולר לממשל הפדראלי .

למה בכלל אתם צריכים לדעת מכל העובדות הללו?
ובכן העיר דטרויט הגיעה למצב דומה לפני שנה וכמו העיר ניו יורק שרבים האמינו אז שהעיר לא תחזור למצבה ותשקע עוד יותר למטה , הדבר לא קרה,נהפוך הוא לא רק והעיר צמחה באופן ניכר אלה גם הפכה לעיר משגשגת יותר מבעבר .

אם נסתכל על המספרים נוכל לראות שאילו רכשתם נכס ממוצע בשנת 1975 במחיר של 75,710$ היום מחירו יגיע ל-516,000$ שזה 582% רווח הוני ,כלומר רווח של 440,890$ .
עכשו ,אני לא מתיימרת לומר שהעיר דטרויט תהיה העיר ניו יורק, אבל הנתונים הבאים משקפים ומראים את המגמה החיובית של העיר ואת הצמיחה האדירה בתקופה האחרונה, ענין שמושך משקיעים רבים מכל העולם להשקיע בעיר , ולא בכדי רונלד טראמפ וורן באפט ממליצים על השקעה בעיר דטרויט.

העיר דטרויט מהווה גשר מעבר לסחורות ומסחר עם קנדה.
בשנה שעברה עברו סחורות בשווי של 157 ביליוני דולרים בין העיר דטרויט לוינדזור קנדה .

השקעות מסיביות.
יותר מ4.04 ביליוני דולרים מושקעים כרגע בעיר בפרויקטים שונים.

תעשיות הרכב משגשגות שוב.
שלושת חברות הרכב בדטרויט ,גנרל מוטורס, פורד וקרזלייר דיווחו על רווחים גבוהים בשנת 2013 .

500 החברות העשירות.
19 חברות שנמצאות ברשימת ה500 החברות העשירות הארה"ב העבירו את המשרדים הראשיים שלהם לעיר דטרויט.

שווי ערך הבתים פחות באחוזים ניכרים משווים בשיא.
ניתן לרכוש נכסים בעיר במחירים שהם 60.74% פחות ממחירם בתקופת השיא ,ענין שמושך הרבה משקיעים לעיר .

עליה חדה במחירי הנכסים.
בשנה שעברה היתה עליה של 33.75% במחירי הנכסים והגיע למחירים ממוצעים של 107,000$ ,אולם נתון זה עדין רחוק ממחירי השיא שהיו 172,000 $ בשנת 2005.

עליה במחירי השכירות.
דטרויט הינה מספר 1 מבין 20 השווקים האחרים בארהב מבחינת התשואה . כאשר הצפי שעליית המחירים תגיע בשנת 2016 לעליה נוספת של 14.6%.

ירידה בכמות הנכסים שעומדים למכירה.
למעשה חלה ירידה של 64.96% בכמות הנכסים שעומדים למכירה בעיר.

הדרישה לנכסים גדלה.
במהלך השנתיים האחרונות האוכלוסיה בעיר ובסביבותיה גדלה ב-7,088 ויותר מכך ,146,420 אלף משרות חדשות נוספו לשוק העבודה בשנת 2013 .והפקולטה לכלכלה באוניברסיטת מישיגן צופה שיוספו עוד 130,000 משרות חדשות עד סוף 2015 .
אז תסיקו לבד את מסקנותיכם מהנתונים הללו ותחליטו אם לרכוש נכסים בעיר כמו שעשו רבים בעיר ניו יורק והפכו לעשירים או שתמתינו לעליית המחירים והזדמנות זו תחלוף ותעבור .